Prelekcja profilaktyczna: uzależnienie od Internetu

Prelekcja profilaktyczna: uzależnienie od Internetu, komputera, telefonu, komunikatorów i mass mediów. Cyberbullying

Jednym z coraz częściej spotykanych uzależnień jest uzależnienie od telefonu (fonoholizm), Internetu, komunikatorów i mass mediów. 14 stycznia 2020 roku pan Marek Szczotkowski spotkał się z młodzieżą i nauczycielami naszej szkoły w celu uświadomienia nam, jak wielu ludzi popada w uzależnienie od sprzętu, który powinien nam ułatwiać życie. Pan Marek na co dzień współpracuje z osobami uzależnionymi i potrafi trzeźwym okiem popatrzeć na ich zachowania.

Podczas prelekcji, którą poprowadził w dwóch turach dla uczniów naszej szkoły, opowiadał przede wszystkim o paru przypadkach, z którymi spotkał się w swojej pracy i o tym, jakie zagrożenia niesie uzależnienie od telefonu, np. zmiany w organizmie człowieka, które powodują pogorszenie zdrowia, a nawet mogą doprowadzić do objawów przypominających zawał serca. Ponadto nasz gość przedstawił nam zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne korzystanie z sieci. W Internecie, jak powszechnie wiadomo, czyha na nas wiele niebezpieczeństw, z których możemy sobie nie zdawać do końca sprawy, m.in. poprzez niepotrzebne udostępnianie informacji możemy doprowadzić do tego, że padniemy ofiarą kradzieży. Pan Marek jako były pracownik policji nie zapomniał także wspomnieć o karach, jakie możemy ponieść za niewłaściwe użytkowanie Internetu, np. za cyberbullying. Cała prelekcja przeprowadzona została w luźnej atmosferze, każdy mógł zadać pytanie naszemu gościowi, a także od czasu do czasu prowadzący zażartował co nieco, by rozluźnić atmosferę. Myślę, że dużą zaletą całego spotkania było to, iż pan Marek mimo tego że miał przygotowaną prezentację, mówił wszystko z pamięci, nie czytał informacji z komputera. Ponadto wykazał się sporą znajomością kodeksu wykroczeń, a także dużą wiedzą dotyczącą tematu prelekcji.

 

Pan Szczotkowski spotkał się z nami po raz pierwszy i myślę, że wywarł pozytywne wrażenie na społeczności szkolnej0. Uczniowie słuchali dokładnie tego, co mówił, a nawet zaciekawieni zadawali pytania i podejmowali chętnie dyskusję. Uważam, że przez fachowe podejście prowadzącego do tematu dotarło do nas to, że w Internecie trzeba być ostrożnym oraz pamiętać, że nigdy nie jesteśmy anonimowi w sieci, wszystko w Internecie zostaje, nic nie ginie. Jestem przekonana, że teraz jesteśmy już świadomi, czym jest cyberbullying (przemoc w sieci), jakie są skutki psychiczne dla ofiary i sprawcy oraz znamy konsekwencje prawne dla sprawców przemocy w sieci.

NM