To jest dobra książka! #8

Wracamy po feriach z kolejną dobrą książką, którą tym razem rekomenduje Lucyna Górecka:
Paullina Simons "Jeździec miedziany".
Tatiana i Aleksander - pozornie historia jakich wiele. Historia o zakochaniu, o namiętności, o bliskości. I tak też zaczyna się ta książka. Ale jej bohaterowie mieli pecha, bo trafili ze swoją miłością na najgorszy czas, na drugą wojnę światową. Ich sielanka zostaje brutalnie przerwana, a oni sami muszą zmierzyć się z najgorszym: z niebezpieczeństwem, głodem i śmiercią, z rozstaniem. Czy miłość pomoże im przetrwać?

Siłą tej książki jest z pewnością opis wstrząsających czasów trwającej dwa i pół roku blokady Leningradu przez Niemców, podczas której zginęło prawie milion osób. W tych warunkach obserwujemy walkę Tatiany i jej najbliższych o przeżycie. Autorka nie szczędzi nam drastycznych opisów ludzkich zachowań, włącznie z kanibalizmem.
Drugą niewątpliwą zaletą tej książki są postacie głównych bohaterów. Od początku lubimy Tatianę i Aleksandra - albo jak mówią do siebie, Tanię i Szurę - i dlatego trudno oderwać się od lektury, gdy na każdym kroku grozi im niebezpieczeństwo.
Na koniec warto dodać, że autorka książki, Paullina Simons, urodziła się w Leningradzie, a jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, kiedy Paullina miała 10 lat.
Polecamy tę i inne książki tej autorki dostępne w bibliotece!
AG