To jest dobra książka! #9

W oczekiwaniu na wiosnę polecamy kolejną wciągającą książkę. Tym razem lekturę dla was wybrał Józef Jasek:
Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu".
To świetna pozycja dla tych, którym spodobały się książki Andrzeja Sapkowskiego i chcą kontynuować przygodę z polską fantastyką. Ale "Pana Lodowego Ogrodu" można polecić nie tylko wielbicielom fantastyki. Jest to bowiem literatura uniwersalna, pod płaszczykiem fikcji skrywająca analizę ludzkiego losu i iskry szaleństwa, która kryje się w nas wszystkich.


A wszystko rozpoczyna się klasycznie: na planetę Midgaard zostaje wysłany żołnierz, Vuko Drakkainen, z misją ratunkową wobec poprzedniej ekipy badawczej. Szybko okazuje się, że w tym świecie nie przydadzą się umiejętności i narzędzia współczesnego człowieka. Równolegle z przygodami Vuko śledzimy losy Filara - syna cesarza, który musi ratować siebie i swój lud przed zagładą.

Siłą czterotomowego cyklu Grzędowicza jest przede wszystkim ogromna wyobraźnia autora, który maluje przed nami obraz tajemniczego świata obcej planety. Poznajemy różne miejsca i kultury oraz galerię barwnych postaci, w tym gadające zwierzęta. W ten obcy świat Grzędowicz wplata wątki i motywy znane z naszej kultury, śmiało nawiązuje do literatury, sztuki, ale i pop-kultury.

Ta postmodernistyczna strona historii daje o sobie znać także w nieustającej ironii, z którą Vuko poznaje świat Midgaardu. Sam Vuko też jest potomkiem różnych kultur - w jego żyłach płynie krew Polaków, Finów i Chorwatów, co sprawia na przykład, że przeklina on równie sprawnie i malowniczo w tych trzech językach.
Trudno napisać więcej, nie zdradzając zbyt wiele z fabuły, która wciąga od pierwszych stron książki i nie wypuszcza do końca, do czwartego tomu, z zakończeniem, które wielu czytelników uważa za niezwykle satysfakcjonujące. Polecamy serdecznie tę i inne książki Grzędowicza dostępne w szkolnej bibliotece. Miłośnikom książkowych ciekawostek podpowiadamy także, że biurko w biurko z książkami autora "Pana Lodowego Ogrodu" powstają książki Mai Lidii Kossakowskiej, która prywatnie jest żoną Grzędowicza. Ona także jest autorką wierszy ze świata Midgaardu, zamieszczonych w polecanym cyklu.

AG