To jest dobra książka! #10

W naszej bibliotece znajdziecie dużo pozycji z gatunku literatury młodzieżowej. Jedną z nich szczególnie poleca wam Barbara Tęczyńska:
Małgorzata Musierowicz - seria "Jeżycjada".

 

To 22 książki, które łączą dzieje rodziny Borejków i ich przyjaciół oraz przede wszystkim miejsce akcji - poznańska dzielnica Jeżyce, od której wzięła nazwę cała seria. Poszczególne tomy skupiają się na życiu poszczególnych bohaterek i bohaterów, a dzięki temu, że kolejne pozycje są skoncetrowane na jednej osobie, szybko zaprzyjaźniamy się z postaciami. Najczęściej są to zwykłe nastolatki ze zwykłymi codziennymi kłopotami, ale ich perypetie są opisane ciepło i z ogromnym humorem. Rodzina Borejków nie jest zbyt typowa: ojciec Ignacy jest filologiem klasycznym i bibliotekoznawcą, a mama Mila zajmuje się domem i czterema córkami, z których każda ma innych charakter. W domu nie przelewa się, ale jest on pełen książek, miłości i humoru.

Choć pierwsze książki powstały jeszcze w latach siedemdziesiątych, problemy ich bohaterek wcale nie tracą na aktualności. Każdy z nas w pewnym wieku boryka się z samooceną, wyborem dalszej drogi życiowej, potrzebą miłości, tak jak bohaterki książek Musierowicz. Zmieniają się czasy i sytuacje, ale dalej chętnie śledzimy losy ulubionych postaci, które zostały doprowadzone aż do lat współczesnych. Dla tych, którzy wciągną się w ten świat, jest też dobra informacja: autorka w tym roku planuje wydać książkę, która rozpocznie nowy cykl, "Bukoliadę", opowiadającą historię rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn.
Z ciekawostek warto dodać, że książki są zawsze trafnie i dowcipnie ilustrowane przez samą autorkę, a jednym z licznych fanów serii był sam Czesław Miłosz, który niejednokrotnie kontaktował się z autorką i wypytywał o dalsze losy postaci.

Zapraszamy do lektury!

AG