To jest dobra książka! #11

Po długiej przerwie powracamy z kontynuacją naszej serii polecanek książkowych. Dzisiejszą książkę wybrała Małgorzata Marondel:
Deborah Moggach - "Tulipanowa gorączka".

Być może czasem, gdy podziwiacie słynne obrazy, zastanawiacie się, kim byli ludzie przedstawieni przez artystów - jak żyli, czym się zajmowali, czy mieliby do opowiedzenia coś ciekawego o swoim życiu? Wydaje się, że takie przemyślenia stały się powodem do stworzenia opowieści o dziewczynie z tulipanem.

Razem z autorką przenosimy się do XVII-wiecznego Amsterdamu, gdzie poznajemy Sophię. Sophii pozornie nic nie brakuje - mieszka w pięknej kamienicy, jest żoną bogatego kupca, Cornelisa, który ją kocha i uwielbia. Nawet jej służąca, Maria, śni o tym, aby być na jej miejscu. Sielanka kończy się, gdy Sophia poznaje Jana, malarza tworzącego portret jej i Cornelisa. Nic już nie będzie proste...

Autorka powieści buduje swoje rozdziały jak barokowe obrazy holenderskie. Dba o szczegółowość i realizm przedstawianych scen, o ich odpowiedni układ, perspektywę poszczególnych postaci, aranżację pomieszczeń, w których przebywają. Stara się dochować wierności szczegółom historycznym tego czasu. Wreszcie, zgodnie z tytułem powieści, pokazuje nam świat "tulipanowej gorączki", czyli handlu drogocennymi cebulkami najlepszych i najpiękniejszych odmian tego kwiatu.
Zachęcam do lektury tej pozycji, a tym, którym spodoba się ta tematyka, polecam także książkę Aleksandra Dumasa "Czarny tulipan", również dostępną w naszej szkolnej bibliotece.

AG