Lekcje historii w plenerze
"Takie będą Rzeczpospolite jak ich młodzieży chowanie" tak kilkaset lat temu twierdził Andrzej Frycz Modrzewski. Podtrzymując tę tezę w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w dniach 30 września i 1, 2 października b.r. zorganizowano dla uczniów klas pierwszych wycieczkę historyczną po Myślenicach. Przewodnikiem owych "wojaży" był pan Jan Stawarz.

Wędrówka po reliktach myślenickiej przeszłości rozpoczynała się na cmentarzu na Stradomiu. Tam uczniowie poznali historię lokacji miasta Myślenic oraz historię gotyckiego kościółka z XV wieku . Mieli również okazję pooglądać różne zabytkowe nagrobki między innymi Jana Shallego i patrona naszej szkoły senatora Średniawskiego. Pod pamiątkową tablicą ze studwudziestoma nazwiskami Myśleniczan, którzy zginęli na froncie lub obozach koncentracyjnych, wysłuchali prelekcji na temat zaangażowania ziemi myślenickiej w działalność AK podczas II wojny światowej. Potem młodzież udała się na taras widokowy i stamtąd podziwiała panoramę Myślenic, a trzeba przyznać, że pogoda wyjątkowo dopisała.

Dlatego też później przespacerowano się koło gmachu sądu rejonowego, aby dotrzeć do miejsca, w którym kiedyś stał "nowy zamek", a w którym to gościł sam Mikołaj Rej. On też swojemu gospodarzowi, ówczesnemu wójtowi Myślenic Wawrzyńcowi Spytkowi Jordanowi, podarował wraz z dedykacją III Księgę Żywota człowieka poczciwego. Wyprawa skończyła się na rynku przed budynkiem urzędu miasta a że przewodnik opowiadał barwnie i nie szczędził anegdot te kilka godzin upłynęło jak z przysłowiowego bicza trzasnął. Uczniowie stwierdzili, że fajnie by było gdyby każda lekcja historii mogła tak wyglądać. Ale najbardziej byli zdziwieni, że tak niepozorne miasteczko, jakim na pierwszy rzut oka wydają się być Myślenice, kryje w sobie tyle tajemnic i historycznych perełek. No tak, cudze chwalicie swego nie znacie. Dlatego mam nadzieję, że owe lekcje historii i patriotyzmu w plenerze na stałe wejdą do tradycji Zespołu Szkół. Wszak Imć Pan Frycz Modrzewski chyba miał rację...

dc

{jgxgal folder:=[zdjecia/2008/20081006] cols:=[4]}