- Szczegóły
Inscenizacja fragmentów „Iliady” Homera na lekcji języka polskiego w klasie 1LOh dała impuls do refleksji nad znaczeniem mało popularnego dziś słowa „heroizm”. Interpretowane przez Nikitę Yena z Ukrainy kwestie Hektora znów skierowały nasze myśli za wschodnią granicę, gdzie, jak przed tysiącami lat pod Troją, kobiety – matki i żony opłakują swych synów, mężów – współczesnych herosów.
- Szczegóły
W ostatnią sobotę 16 września br. odbył się XXXIII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie. Tradycyjnie poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w składzie: Piotr Hudaszek, Łucja Grabek z kl. 3 TIa oraz Emilia Postawa z kl 3 TR wziął udział w uroczystościach upamiętniających jedną z największych bitew partyzanckich w trakcie II wojny światowej.
- Szczegóły
W imieniu organizatora konkursu - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu - serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim poświęconym pamięci Elżbiety Guśpiel. Szczegółowe informacje o konkursie uzyskacie w szkolnej bibliotece.
- Szczegóły
Opowieść o tym, które z tych zwierząt spotkała 2TIb w Bieszczadach
13 września o godz. 5.00, klasa 2TIb wyruszyła w dwudniową wycieczkę w Bieszczady. W tej przygodzie, zorganizowanej przez Biuro Podróży KROCZEK z Limanowej, towarzyszyła im wychowawczyni – Monika Ożóg, nauczycielka Zespołu Szkół – Danuta Murzyn, psycholog szkolny – Aleksandra Wanat i przewodnik – Dariusz Bielak.
- Szczegóły
Zapraszam wszystkich czytelników w gościnne progi biblioteki! Czekają na was nowości, bestsellery, lektury, literatura popularnonaukowa, fachowa, audiobooki i wiele innych ciekawych pozycji. Tradycyjnie w bibliotece możecie również skorzystać z dostępu do sieci.
Na stronie szkoły znajdziecie dostęp do katalogu online: https://m008695.molnet.mol.pl/, gdzie w szybki i wygodny sposób możecie przejrzeć zbiory biblioteczne i zarezerwować dla siebie konkretną pozycję, a także przedłużyć termin zwrotu. Wszystkie informacje o bieżącej działalności biblioteki publikowane są na bieżąco w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie - szukajcie profilu @bibliotekazs.
- Szczegóły
Na początku kolejnego roku szkolnego zaprosiliśmy wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku jego bohaterem była powieść „Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Jak piszą organizatorzy akcji:
„«Nad Niemnem» to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego «Pana Tadeusza». Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. «Nad Niemnem» cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. «Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku".
Strona 1 z 36