Projekt "Chłopi"

Premiera "Chłopów" DK Welchman i H. Welchmana zbiegła się z omawianiem tematyki tej lektury w klasie 3 LO. Klasa uczestniczyła w seansie filmowym. Jednym z zadań projektu, który klasa realizowała były opracowanie zagadnień tradycji i obyczajów w lekturze. Nie skupiliśmy się więc tylko na tomie jesień i zima (bo realizujemy go przy rozszerzeniu) ale uczniowie mieli do dyspozycji całą lekturę.

Dwa tygodnie przed zaplanowanym terminem lekcji dot. tego tematu, uczniom zostały przydzielone do opracowania określone zagadnienia np.: obyczaje bożonarodzeniowe, wielkanocne, Zaduszki, ale także stroje, posiłki czy praca chłopów. Przyszedł czas na przedstawienie zagadnień poszczególnych uczniów przed resztą klasy, a słuchający tworzyli  notatki z omawianych treści, które zostały umieszczone w lekturowniku. Uczniowie wykazali się kreatywnością, przygotowali sobie prezentacje, zdjęcia i rekwizyty.

Podczas przedstawiania poszczególnych zagadnień zostaliśmy poczęstowani chlebem i solą, mogliśmy również poprzyglądać się makiecie domu Boryny, podziwialiśmy przedmioty, które można było kupić na jarmarku czy straganach na odpuście, na chwilę także zawitały Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Ciekawym pomysłem było również porównanie ubioru Jagny z filmu Rybkowskiego z ubiorem Jagny z filmu Welchmanów. Ostatnim etapem projektu było wykonanie jawnego zadania egzaminacyjnego na podstawie prezentowanych treści.

EG