Plakat i prace Izy, autor: E. Górecka

Środowe jesienne przedpołudnie zgromadziło w Galerii Bakałarz, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach, chętnych do obejrzenia wystawy pt. „Otwarcie na świat”. 22 listopada odbył się tam bowiem wernisaż prac malarskich Izabeli Bochenek, uczennicy 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. A Średniawskiego w Myślenicach.

Pomysłodawczyniami wystawy są Elżbieta Górecka i Arleta Garbień, które obserwowały Izę od jakiegoś czasu i jej talent zwrócił ich uwagę. Jest ona wyróżniającą się uczennicą. Nauczycielki śledziły jej rozwój, zainteresowanie sztuką i zaproponowały pomoc w organizacji wystawy. Iza przygotowała prace i wspólnie z kuratorką ekspozycji i opiekunem galerii Kingą Hechsman dokonały ich wyboru.

Wernisaż otworzyła dyrektor biblioteki Krystyna Łętocha, która w ciepłych słowach przywitała debiutantkę i zgromadzonych gości. Wśród obecnych byli m.in. dyrektor Zespołu Szkół Jerzy Cachel, wicedyrektor, a zarazem wychowawczyni Izy Małgorzata Jakuta-Ćwierz, rodzina, koleżanki i koledzy z klasy Izy. Potem Krystyna Łętocha przedstawiła sylwetkę Izy za pomocą pytań do debiutantki. Przypomniała także, że to nie pierwsza współpraca ze „Średniawskim” w zakresie wystaw, bowiem w 2013 roku Arleta Garbień i Elżbieta Górecka przygotowały ekspozycję dotyczącą patrona szkoły i jej historii. Głos zabrał również dyrektor Jerzy Cachel, który zaznaczył, że takie talenty jak Iza doskonale promują szkołę, życzył jej sukcesów i stwierdził, że o uczennicy na pewno nie raz usłyszymy. Elżbieta Górecka zaś krótko przedstawiła, jak doszło do powstania wystawy.

Po oficjalnym otwarciu zgromadzeni mogli przy słodkim poczęstunku kontemplować w przyjaznej atmosferze prace oraz porozmawiać z główną bohaterką tego dnia. Wystawa Izy to zbiór różnorodnych prac wykonanych rozmaitymi technikami, tworzonych już od kilku lat. Inspirowane są naturą i wszystkimi jej elementami. Częstym motywem, do którego Iza chętnie powraca w swojej twórczości, jest stary dom dziadka. Jak zauważył uczestnik wernisażu, jedna z prac wernisażowych przypomina obrazy Salvadora Dalego, Iza bowiem szuka także inspiracji w sztuce, szczególnie w malarstwie Stanisława Wyspiańskiego, Claude`a Moneta i Caspara Davida Friedricha.

Po wernisażu uczniowie otrzymali od swojej polonistki zadanie przygotowujące do egzaminu maturalnego na podstawie prac debiutantki. Następnie wysłuchali wykładu Krystyny Łętochy dotyczącego motywów i kontekstów literackich. Pani dyrektor zaprezentowała również zbiory, które mogą się im przydać do egzaminu. Połączyli więc przyjemne z pożytecznym.

Wystawę Izy będzie można oglądać w Galerii Bakałarz do końca grudnia - serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

EG, AG