Każdy z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał udzielić pierwszej pomocy ofierze wypadku drogowego, zasłabnięcia lub zakrztuszenia. Warto mieć na uwadze, że znajomość sposobów udzielania pomocy poszkodowanemu jest niezwykle ważna, ale tak samo istotną kwestią jest umiejętność praktycznego jej udzielenia.
W naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”, które przeprowadzili wolontariusze Szkoły Młodych Ratowników. Zajęcia prowadzone były przez Pana Mateusza Kaszę wraz z trójką wolontariuszy. Uczestniczyły w nich klasy 2TI oraz 2TP. Organizacją przedsięwzięcia zajęła się Pani Danuta Burkat.
Podczas spotkania uczniowie ćwiczyli pierwszą pomoc przedmedyczną, szczególnie resuscytację krążeniowo-oddechową, użycie defibrylatora AED, czy też pozycję boczną ustaloną. Podczas spotkania wzbogacili swoją wiedzę i mogli uzyskać odpowiedzi na wątpliwości związane z Pierwszą Pomocą Przedmedyczną. Aktywnie również odpowiadali na pytania prowadzącego szkolenie.
Spotkanie podzielone było na kilka bloków (trwało łącznie 3 godziny lekcyjne). W pierwszej części uczniowie poznali podstawowe zasady udzielania pomocy, otrzymali dużą ilość praktycznych wskazówek (np. jak postępować z małymi dziećmi, czy też jak pomóc topielcowi). Następnie ćwiczyli umiejętność udzielania pomocy ofierze nieprzytomnej, która nie oddycha. Kolejny etap to szczegółowe omówienie i pokazanie działania defibrylatora AED. W ostatnim bloku ćwiczeń uczniowie zapoznali się z tematem zadławień i zakrztuszeń. Poprzez ćwiczenia na specjalnych urządzeniach (gruszkach) mogli dowiedzieć się i praktycznie udzielić pomocy osobie z zadławieniem.
Takie spotkania są bardzo potrzebne i pouczające, ponieważ „powtarzanie jest matką wiedzy”, a „ćwiczenie czyni mistrza”.
Paweł Biela