Bibliotekarz szkolny: mgr Arleta Garbień

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Trochę historii

Na historii biblioteki spore piętno odcisnęły burzliwe dzieje szkoły. Oczywiste jest, że w trudnych warunkach lokalowych, z jakimi borykała się szkoła, również biblioteka nie mogła należycie rozwinąć skrzydeł. Zbiory biblioteki sukcesywnie się powiększały, a zdobywano je nie tylko ze środków szkoły, ale również od zaprzyjaźnionych szkół i instytucji (w księgozbiorze znajdują się m.in. książki ze stemplem Spółdzielni Inwalidów „Raba”). Pierwszy numer w księdze inwentarzowej został zapisany 20 października 1964 roku.

Od początku swojego istnienia biblioteka naszej szkoły gromadziła nie tylko podręczniki i literaturę fachową, ale i literaturę piękną. Z racji poprzedniego profilu nauczania posiadamy m.in. bogaty dział Rolnictwo. Zdarzało się, że nasi absolwenci, którzy wybrali studia na Uniwersytecie Rolniczym, nadal korzystali ze zgromadzonych przez nas pozycji.

Zbiory

Obecnie księgozbiór liczy około 7 tys. woluminów. Jest to więc zbiór nieduży, ale dzięki swojej różnorodności stara się spełniać potrzeby uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół. Kładziemy nacisk na bieżące uzupełnianie lektur (także w związku ze zmianami podstawy programowej) oraz zakup nowości książkowych, chętnie czytanych przez użytkowników biblioteki.

Gromadzimy literaturę:

  • popularnonaukową,
  • pedagogiczną,
  • beletrystykę,
  • lektury szkolne.

Staramy się, aby w naszej bibliotece poza książkami znajdowały się też inne źródła informacji:

  • czasopisma,
  • multimedia,
  • broszury i druki ulotne.

Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu.

Księgozbiór ułożony jest na półkach według działów Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD).

Zakupy książek dokonywane są ze środków szkolnych. Pozyskujemy je także w formie darów, między innymi od naszych czytelników.