Po co pedagog i psycholog w szkole?
Współcześnie trudno już znaleźć szkołę której nie ma pedagoga szkolnego, coraz więcej szkół widzi potrzebę posiadania również psychologa. Tak naprawdę zadania obu są bardzo podobne - wspieranie ucznia w niełatwym zadaniu jakim jest nauka w szkole.
Trudności spotykają każdego, sztuka polega na tym, aby umieć mierzyć się z nimi.
Najczęstszym powodem wizyty ucznia w gabinecie są niepowodzenia w nauce oraz absencja w szkole. Kiedy uczeń nie może poradzić sobie z nauką niektórych przedmiotów psycholog i pedagog starają się dociec dlaczego tak się dzieje? Czy tylko dlatego, że uczniowi się nie chce? Dla pedagoga i psychologa szkolnego to jest zbyt prosta odpowiedź. Mało który uczeń nie chciałby osiągać sukcesów. Wspólnie z uczniem i nauczycielami próbujemy dociec przyczyn. Jest wiele różnych scenariuszy.
Czasem jest tak, że uczeń ma zaległości z niektórych przedmiotów z poprzednich lat, które sprawiły, że przestaje wierzyć w swoje możliwości. Mimo że chciałby skończyć szkołę, rezygnuje z nauki, bo tyle razy mu się nie udało. W takich wypadkach konieczna jest dokładna diagnoza jego niepowodzeń. Kiedy indziej znowu może być tak, że uczeń nie ma w domu warunków do nauki, ponieważ nie ma własnego pokoju, a swój wolny czas poświęca, żeby pomagać rodzinie. Wtedy trzeba znaleźć miejsce do nauki dla ucznia, poszukać możliwości stypendium, żeby nie musiał pracować, porozmawiać z rodzicami.
Przychodzą też do nas uczniowie przeżywający kryzys emocjonalny. Może on być związany z pierwszą miłością, z problemami w rodzinie, bądź śmiercią bliskiej osoby.
Tym i wielu innym trudnościom znacznie łatwiej zapobiec, kiedy skonsultujemy się ze specjalistą. Z naszego doświadczenia wynika, że trudności spotykają w życiu każdego, także ucznia, sztuka polega na tym, aby zamiast udawać, że ich nie ma lub "chować głowę w piasek", mierzyć się z nimi. Dobra szkoła to taka, która uczy stawiać czoła trudnościom.
W naszej szkole każdy uczeń jest pod opieką pedagogiczno-psychologiczną
Jeżeli ktoś myśli, że pedagog lub psycholog pomagają tylko uczniom słabym, są w błędzie. Tak samo starają się wyłowić tych zdolniejszych, pokazują w jaki sposób mogą rozwijać i wykorzystywać swoje możliwości intelektualne, starają się o stypendia.
Co więcej, każdy uczeń może zgłosić się do pedagoga lub psychologa, kiedy zastanawia się nad tym co robić po ukończeniu szkoły? Czy dalej się kształcić, jakiej pracy szukać? Psycholog doradzi gdzie i w jaki sposób szukać pracy bądź kolejnej szkoły, pomoże tutaj określić swoje mocne strony, np. czy osoba ma predyspozycje do pracy z ludźmi, czy dobrze radzi sobie w stresującej pracy.
W czym może pomóc pedagog lub psycholog?
Do pedagoga lub psychologa szkolnego może zgłosić się każdy uczeń, nie potrzeba do tego żadnego skierowania od nauczyciela. Możesz przyjść jeżeli:
- masz problemy w nauce i chciałbyś polepszyć swoje wyniki
- masz kłopoty osobiste i chciałbyś się nimi podzielić lub doradzić w ich sprawie
- zastanawiasz się, co robić po ukończeniu szkoły, gdzie się dalej uczyć lub jakiej pracy szukać
- widzisz, że klasa jest podzielona, są w niej konflikty i zastanawiasz się, co można zmienić
- chciałbyś powiedzieć o czymś nauczycielom, ale obawiasz się zrobić to osobiście
- masz jakąkolwiek inną sprawę związaną ze szkołą
Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa i jeżeli sobie tego zażyczysz, wszystko co powiesz może być poufne.
W każdej chwili możesz napisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nasza szkoła uczy nie tylko zawodu
Wychodzimy z założenia, że szkoła jest nie tylko po to, żeby przygotować do matury bądź egzaminu zawodowego. Szkoła ma przygotować do życia, a życie przed współczesnym młodym człowiekiem stawia wiele wyzwań: poszukiwanie pracy, wybór dalszego kształcenia, założenie rodziny, świadomy udział w życiu obywatelskim. Jednocześnie wiele się mówi o zagrożeniach współczesnego świata: kryzys relacji rodzinnych, załamanie wartości, skupianie się tylko na dobrach materialnych, narkotyki, uzależnienia. My staramy się wychodzić naprzeciw wyzwaniom. W grupie specjalistów z naszej szkoły opracowaliśmy program wychowawczy oraz program profilaktyki starannie dostosowany do potrzeb współczesnego dorastającego człowieka. Stawia się w nim nacisk na poszanowanie rodziny, dobre wychowanie, kształtowanie postaw obywatelskich, przeciwdziałanie uzależnieniom, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, a także kształtowanie dobrych relacji w szkole i dbałość o własne zdrowie.
W ramach tych programów uczniowie mają okazję m.in. spotkać się z przedstawicielem policji w celu poznania odpowiedzialności nieletnich, odbyć zajęcia z psychologiem i pedagogiem o metodach aktywnego uczenia się, o problemach młodzieży w okresie dorastania oraz radzeniu sobie ze stresem poszukiwania pracy, współorganizują szkolne święta, biorą udział w akcjach charytatywnych, a także wyjeżdżają na interesujące wycieczki. Warto też zaznaczyć, że na terenie naszej szkoły nie toleruje się palenia papierosów, ostro piętnuje się też spożywanie alkoholu. Coraz więcej rodziców docenia walory szkoły stawiającej na wychowanie ich dzieci.