Logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z przyjemnością informujemy, że IV Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach w tym roku szkolnym otrzymało dotację w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Otrzymane dofinansowanie w kwocie 5000 zł zostanie przeznaczone na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami). Planujemy zakup beletrystyki młodzieżowej, ale także książek dotyczących historii współczesnej, psychologii i rozwoju osobistego oraz audiobooków. W planowaniu uwzględniono: potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami, pozycje cieszące się popularnością wśród młodzieży oraz wyniki ankiet prowadzonych wśród uczniów Zespołu Szkół. Zasięgnięto także opinii Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Zachęcamy uczniów do składania własnych propozycji zakupu książek.

AG

Wnętrze biblioteki szkolnej, autor: A. Garbień

Witam po wakacjach i zapraszam wszystkich czytelników w gościnne progi biblioteki! Czekają na was nowości, bestsellery, lektury, literatura popularnonaukowa, fachowa, audiobooki i wiele innych ciekawych pozycji. Tradycyjnie w bibliotece możecie również skorzystać z dostępu do sieci.

Również biblioteka działa w internecie. Na stronie szkoły znajdziecie dostęp do katalogu online: https://m008695.molnet.mol.pl/, gdzie w szybki i wygodny sposób możecie przejrzeć zbiory biblioteczne i zarezerwować dla siebie konkretną pozycję, a także przedłużyć termin zwrotu. Wszystkie informacje o bieżącej działalności biblioteki publikowane są na bieżąco w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie - szukajcie profilu @bibliotekazs.

Rok w bibliotece - podsumowanie

Od września odwiedziliście bibliotekę 1948 razy i wypożyczyliście 1462 książki, co daje średnio 10 książek dziennie - to wynik wyższy niż w ubiegłym roku :)

Najlepsi czytelnicy

W tym roku podium przejęli humaniści i wygląda na to, że prędko go nie oddadzą ;) Przodują 3LO, 2LOH i 1LO, a po piętach depcze im 2TR. Szczególnie dziękuję: Pawłowi Wątorowi, Oliwii Sieńko, Julii Obidowicz, Annie Rozum, Rafałowi Serafinowi, Amelii Wojtasińskiej, Annie Wawrzyniak, Izabeli Bochenek i Oliwii Gładysz oraz tym, którzy się tu tym razem nie zmieścili, ale lubią bibliotekę, a biblioteka lubi ich.

Nie zapomnij - wypożycz książkę na wakacje  autor: A. Garbień

Serdecznie zachęcam wszystkich czytelników do wypożyczania książek na czas wakacji. Nie pozwólcie im nudzić się samotnie w bibliotece przez te dwa miesiące! Można na ten okres wypożyczyć więcej pozycji - nadrobić zaległości czytelnicze dla przyjemności albo w końcu przeczytać tę nieszczęsną "Lalkę" ;). Zapraszam do biblioteki!

AG

Urna na głosy w Ogólnopolskich Wyborach Książek i karty do głosowania, Autor: A. Garbień

W ciągu trzech ostatnich majowych dni w szkole uczniowie mieli możliwość zagłosować na swoje ulubione książki. Głosy oddało 89 osób na aż 248 książek! To pokazuje, że czytający uczniowie mają bardzo szeroki zakres zainteresowań. W głosowaniu pojawiło się stosunkowo dużo książek niebeletrystycznych (D. Goggins, R. Greene, R.T. Kiyosaki i inni), uczniowie wskazywali też na książki historyczne (np. "Byłem asystentem doktora Mengele"). Oprócz książek od lat przodujących na listach bestsellerów (Sapkowski, Rowling, Tolkien, Glukhovsky, Orwell itd.) pojawiły się najnowsze hity: P.S. Herytiery, Weroniki Ancerowicz, Marty Łabędzkiej, Weroniki Marczak i inne. Uczniowie wymieniali także niektóre lektury ("Rok 1984", "Lalka", "Krzyżacy"...). Pojawiły się komiksy, mangi, książki mniej znane, ale również klasyka światowa, jak "Przeminęło z wiatrem" i "Małe kobietki".

Plakat akcji

Zapraszam wszystkich uczniów do uczestnictwa w Ogólnopolskich Wyborach Książek, dzięki którym dowiemy się, co najchętniej czytacie. Po zakończeniu wyborów wyniki z całej Polski zostaną podsumowane. W ten sposób wspólnie zorganizujemy największe badanie czytelnicze w Polsce. Organizatorem wyborów jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole" pod szyldem Fundacji dla Bibliotek. Akcja jest apolityczna, bezpłatna i nikt na niej nie zarabia.