Regał z książkami K.K. Baczyńskiego

Bo kochać znaczy tworzyć,
poczynać w barwie burzy
rzeźbę gwiazdy i ptaka
w łun czerwonych marmurze.

(K.K. Baczyński "Źródło")

W roku 2021 przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co stało się powodem wybrania go jednym z literackich patronów tego roku w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury oraz walki o niepodległość.

Spośród tegorocznych patronów jest to postać, która może być wam chyba najbliższa, choćby z racji wieku. W chwili wybuchu wojny poeta miał zaledwie 18 lat, a jego dorosłe życie dopiero miało się rozpocząć. Nic więc dziwnego, że w jego wierszach znajdziemy młodzieńczą chęć życia, burzliwe emocje i niezgodę na zastany świat. Jednocześnie jednak jako poeta "spełnionej apokalipsy" musiał zmierzyć się z najtrudniejszymi tematami: cierpieniem, poświęceniem i śmiercią. Wiersze Baczyńskiego, mimo że powstały sto lat temu, nadal są bliskie emocjonalnie kolejnym pokoleniom młodych odbiorców.

Zachęcam was do zapoznania się z postacią Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i z jego twórczością. W tym celu przygotowałyśmy w sali nr 4 gazetkę tematyczną, a w bibliotece wystawkę na jego temat. Ci, którzy nie lubią poezji, mogą obejrzeć film "Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego z 2013 r., a nawet... posłuchać kolęd ze słowami poety, które znajdziecie w szkolnej bibliotece.

AG, EG